104MABA01KGS
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
104MABA01KGS
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 800VDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
800V