104PPB102KG
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
104PPB102KG
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)