SFA24S7.5K219B-F
Part Number:
SFA24S7.5K219B-F
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 240VAC RADIAL
Applications :
Motor Run
Capacitance :
7.5 µF
Height - Seated (Max) :
2.310" (58.67mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
240V