104PSB252K2J
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
104PSB252K2J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KVDC RAD
Manufacturer :
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.5 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
725V
Voltage Rating - DC :
2500V (2.5kV)