105MABA02KHS
Part Number:
105MABA02KHS
Description:
CAP FILM 1UF 10% 600VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
320V
Voltage Rating - DC :
600V