105MABA05KJS
Part Number:
105MABA05KJS
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Size / Dimension :
1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)