SFC24S35K263B-F
Part Number:
SFC24S35K263B-F
Description:
CAP FILM 35UF 10% 240VAC RADIAL
Applications :
Motor Run
Capacitance :
35 µF
Height - Seated (Max) :
2.750" (69.85mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
240V