105PHC400KG
Part Number:
105PHC400KG
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.591" Dia x 1.142" L (15.00mm x 29.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V