BFC236521124
Part Number:
BFC236521124
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
Capacitance :
0.12 µF
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V