105PPA102K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
105PPA102K
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.2 mOhms
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
1.102" Dia x 1.811" L (28.00mm x 46.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
525V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)