105PPB400K
Part Number:
105PPB400K
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL
Applications :
Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
1.299" (33.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V