B32794D2635KG1
Part Number:
B32794D2635KG1
Description:
CAP FILM 6.3UF 10% 630VDC RADIAL
Capacitance :
6.3 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.1 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V