ECQ-U2A333MLC
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-U2A333MLC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAPACITOR FILM RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
X2
Size / Dimension :
0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
275V