461M30691-143
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
461M30691-143
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 30UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.020" W, 0.650" T x 2.210" L (25.91mm, 16.51mm x 56.13mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
100V