715P68254JD3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
715P68254JD3
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
6800 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.602" (15.30mm)
Lead Spacing :
0.375" (9.52mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.701" L (7.40mm x 17.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V