717P1023900L-237
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
717P1023900L-237
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1000PF 3% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
900V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)