725M15396N-152
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
725M15396N-152
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Audio; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
0.015 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.429" (10.90mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.520" L x 0.228" W (13.20mm x 5.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V