EEC2D306HQA415
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
EEC2D306HQA415
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
30 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.634" (41.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
200V