EEC2G805HWNM15
Part Number:
EEC2G805HWNM15
Capacitance :
8 µF
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
400V