23FB44225A-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
23FB44225A-F
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 22.5UF 10% 440VAC RAD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
22.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.160" (80.26mm)
Lead Spacing :
0.813" (20.64mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.125" Dia (53.98mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V