SFA24T20K288B-F
Part Number:
SFA24T20K288B-F
Description:
CAP FILM 20UF 10% 240VAC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
20 µF
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
3.000" (76.20mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
240V