B32559C1473J289
Part Number:
B32559C1473J289
Description:
CAPACITOR MKT RADIAL CRIMPED
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V