BFC236516105
Part Number:
BFC236516105
Description:
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V