PCDGT60A20J475S
Part Number:
PCDGT60A20J475S
Description:
CAP FILM 20UF 5% 600VAC RADIAL
Capacitance :
20 µF
Height - Seated (Max) :
4.884" (124.05mm)
Lead Spacing :
1.250" (31.75mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V