PCDGV24A125J572S
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
PCDGV24A125J572S
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 125UF 5% 240VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
125 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
5.829" (148.05mm)
Lead Spacing :
1.375" (34.93mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.992" Dia (76.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
240V