PCDGT24A75J475S
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
PCDGT24A75J475S
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 75UF 5% 240VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
75 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.884" (124.05mm)
Lead Spacing :
1.250" (31.75mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.500" Dia (63.50mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
240V