C44PKGR6100ZA0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C44PKGR6100ZA0J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
Dielectric Material :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
7.362" (187.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
750V