EEC2D805HZA404
Part Number:
EEC2D805HZA404
Capacitance :
8 µF
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Rectangular Box
Size / Dimension :
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Termination :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Tolerance :
-5%, +10%
Voltage Rating - AC :
200V