C44PFGR6600AA0J
Part Number:
C44PFGR6600AA0J
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
600 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
11.024" (280.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
3.740" Dia (95.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V