C44PFGR6400RASJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C44PFGR6400RASJ
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
400 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
10.709" (272.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Screw Terminals
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
400V