MKP1846215206V
Part Number:
MKP1846215206V
Description:
CAP FILM 1500PF 20% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
1500 pF
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.256" W (26.50mm x 6.50mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)