MKP1846268205V
Part Number:
MKP1846268205V
Description:
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
6800 pF
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.295" W (26.50mm x 7.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)