MKP1846410104
Part Number:
MKP1846410104
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.1 µF
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.453" W (31.50mm x 11.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)