MKP1846415135
Part Number:
MKP1846415135
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 1.6KVDC RAD
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.571" W (41.50mm x 14.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
650V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)