44PMGR6166RASJ
Part Number:
44PMGR6166RASJ
Description:
166 UF 5+5%V
Capacitance :
166 µF
Height - Seated (Max) :
7.835" (199.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)