44PRGR5330RASK
Part Number:
44PRGR5330RASK
Description:
.053UF 1400V
Capacitance :
33 µF
Height - Seated (Max) :
5.866" (149.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.953" Dia (75.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
640V
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)