MKP18443474000
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
MKP18443474000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.047UF 20% 400VAC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.563" (14.30mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.701" L x 0.327" W (17.80mm x 8.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
400V