MKP18443684000
Part Number:
MKP18443684000
Description:
CAP FILM 0.068UF 20% 400VAC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.068 µF
Height - Seated (Max) :
0.602" (15.30mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.035" L x 0.287" W (26.30mm x 7.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
400V