ECQ-E2155KBB
Part Number:
ECQ-E2155KBB
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
1.5 µF
Height - Seated (Max) :
0.815" (20.70mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.602" L x 0.339" W (15.30mm x 8.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V