ECW-H20432JVB
Part Number:
ECW-H20432JVB
Description:
CAP FILM 4300PF 5% 2KVDC RADIAL
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
4300 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)