ECW-FD2J564JQ
Part Number:
ECW-FD2J564JQ
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.56 µF
Height - Seated (Max) :
0.799" (20.30mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.701" L x 0.331" W (17.80mm x 8.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V