MKP385E33310KFP2B0
Part Number:
MKP385E33310KFP2B0
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.033 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
95 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.594" (15.10mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
350V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)