BFC236823124
Part Number:
BFC236823124
Description:
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RAD
Capacitance :
0.12 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.524" (13.30mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.492" L x 0.169" W (12.50mm x 4.30mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V