BFC236955223
Part Number:
BFC236955223
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.022 µF
Height - Seated (Max) :
0.346" (8.80mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V