BFC236945333
Part Number:
BFC236945333
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.033 µF
Height - Seated (Max) :
0.346" (8.80mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V