MKP385375040JC02H0
Part Number:
MKP385375040JC02H0
Description:
CAP FILM 0.075UF 5% 400VDC RAD
Capacitance :
0.075 µF
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V