ECW-H16752HVB
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-H16752HVB
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 7500PF 3% 1.6KVDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
7500 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.807" (20.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.295" W (23.00mm x 7.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)