BFC237111474
Part Number:
BFC237111474
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V