MKP385416025JDA2B0
Part Number:
MKP385416025JDA2B0
Description:
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.16 µF
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V