ECW-HC3F362JD
Part Number:
ECW-HC3F362JD
Description:
CAP FILM 3600PF 5% 3KVDC RADIAL
Capacitance :
3600 pF
Height - Seated (Max) :
0.469" (11.90mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.016" L x 0.283" W (25.80mm x 7.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)